Aj keď v predstihu sme s našime žiakmi oslávili MDD. Pani učiteľka Mg.Adriana Kramárová a pán učiteľ Mgr.Michal Mesko v spolupráci s pedagogickým zborom pripravili pre žiakov trojhodinovú hru plnú zábavy, športu a vtipu. Po skončení hry sme pokračovali na miestnom futbalovom ihrisku, kde nám poľovníci z miestneho poľovníckeho združenia uvarili výborný guláš. Šikovnejší si vyskúšali streľbu zo vzduchovky. Vďaka patrí všetkým, ktorí sa podieľali na príjemno prežití oslavy MDD. Osobitne ďakujeme našim poľovníkom.
MDD
DEŇ MATIEK
Deň matiek sa oslavuje na počesť všetkých matiek v snahe vyjadriť vďačnosť za energiu a úsilie, ktoré vynakladajú pri výchove detí. Byť mamou je najkrajšie povolanie v živote každej ženy.
Druhá májová nedeľa už tradične patrila všetkým mamám. Po celom svete ľudia s láskou a vďakou oslavujú tento sviatok a na znak úcty ich obdarúvajú pozdravmi, kvetmi a zahŕňajú pozornosťou a láskou. Deň matiek je špeciálny čas povedať našim mamám ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im našu vďačnosť za všetko, čo pre nás neustále robia.
Pri tejto milej príležitosti si žiaci našej základnej školy pod vedením Mgr. Lenky Pintérovej a Mgr. Veroniky Brodekovej pripravili bohatý program. Svoju šikovnosť preukázali básničkami, piesňou, vtipnou scénkou a veselým tancom.
Okrem eufórie z osláv by ľudia nemali zabudnúť, že Deň matiek má za cieľ, aby naše drahé mamy mali príjemný pocit zadosťučinenia a spokojnosti.
Mgr.Martina Pichňová
Svetový deň vody
Dňa 25.3.2015 sa uskutočnila v priestoroch našej školy beseda pri príležitosti Svetového dňa vody s kameramanom, scenáristom, režisérom a fotografom, šesťnásobným Majstrom Slovenska a držiteľom mnohých cien z medzinárodných festivalov potápačských filmov v kategóriách foto, film a video , pánom Jaroslavom Blaškom. Pútavým rozprávaním o potulkách pod vodou z rôznych oblastí sveta našim žiakom priblížil život morských živočíchov, ale i nezmyselné zásahy človeka do života podmorského sveta. Našim zvedavým žiakom premietol niekoľko videí zo svojich ciest, ako napríklad: veľryby, žraloky, dugonga, koralové útesy a podobne. Ukázal žiakom potápačskú výstroj, ktorú si mohli žiaci vyskúšať. Koniec besedy sa niesol v znamení dlhého potlesku a zážitku zo stretnutia s týmto významný človekom.
Mgr. Ivana Juríková
Zápis žiakov do prvého ročníka v školskom roku 2015/2016 sa uskutoční 4.februára 2015 o 16,00 hod v ZŠ.
Tešíme sa na stretnutie.
Medzinárodný deň školských knižníc
Medzinárodný deň školských knižníc
27. október 2014
Medzinárodný deň školských knižníc prvý raz vyhlásila prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva Dr. Blanche Woollsová v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok. Cieľom súťaže je zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu, k poznávaniu nového a získavaniu väčšieho počtu milovníkov kníh a literatúry. Tohoročnou témou bola Sila prostredníctvom spoločenstva – kolegialita, rozmanitosť, vízia.
Naša škola sa do tohto zaujímavého podujatia zapojila už po druhýkrát a znovu sa to oplatilo. Strávili sme vyučovací deň netradičnou formou. Prvé dve hodiny sme sa síce učili, ale to nič nemenilo na tom, že sme nakoniec boli všetci veľmi spokojní a domov sme odchádzali s dobrými pocitmi.
I tento rok naši učitelia pod vedením pani učiteľky Mgr. A. Kramárovej pripravili pre nás aktivity, ktoré potešili malých aj veľkých.
Žiaci na 1. stupni spolu s pani učiteľkami výtvarne stvárnili a vyrobili nádherný rozprávkový strom, potom spoločne sledovali obľúbenú rozprávku, a to všetko poobliekaní v kostýmčekoch svojich obľúbených rozprávkových postavičiek.
Žiaci na 2. stupni sa prostredníctvom zaujímavej prezentácie dozvedeli, ako vlastne knihy vznikajú, aká je ich história, spoznali svetové i slovenské rekordy týkajúce sa knižiek, zahrali sa na spisovateľov a zasúťažili si, kto rýchlejšie poskladá rozstrihaný text rozprávky tak, aby príbeh dával zmysel. Najrýchlejší boli deviataci, ale ani mladší žiaci sa nedali zahanbiť. Napokon sa všetky ročníky 2. stupňa stretli na strednej chodbe školy, kde spoločnými silami vytvorili strom citátov, ktorý zdobí spolu s rozprávkovým stromom interiér našej školy.
Tento deň bol naozaj príjemný a splnil do bodky všetko, čo sa od neho očakávalo. Sila spoločenstva bola prítomná na každom kroku, veď sme všetko robili spoločne – vzdelávali sa, tvorili, zabávali a boli šťastní a veselí. Tešíme sa už teraz na budúci rok.
Mgr. A. Kramárová
ZÁLOŽKA DO KNIHY SPÁJA ŠKOLY
Naša škola sa aj tento rok zapojila do projektu Záložka do knihy spája školy. Ide o 5. ročník česko-slovenského projektu pre základné školy, ktorého vyhlasovateľom je Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave, Národné pedagogické múzeum a knižnica J. A. Komenského v Prahe. Pravidelne je vyhlasovaný k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc.
Cieľom tohto česko-slovenského projektu bolo nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Žiaci mohli na záložkách ľubovoľnou technikou stvárniť svoju obľúbenú knihu, keďže to bola téma tohto ročníka.
Na našej škole sa do aktivity zapojili všetci žiaci a na hodinách výtvarnej výchovy sa pod vedením pani učiteliek s chuťou pustili do výroby záložiek pre žiakov partnerskej školy, ktorá nám bola pridelená. Tento rok to bola česká Základná škola U Nových lázní Teplice. Projekt mala na starosti pani učiteľka Mgr. A. Kramárová, ale pomáhali jej aj pani učiteľky 1. stupňa, za čo im patrí poďakovanie.
V septembri sme sa do projektu prihlásili a celý október sme usilovne vyrábali všakovaké krásne záložky. Po jesenných prázdninách sme napísali sprievodný list, záložky sme zabalili a poslali do Teplíc. No a potom sme už len netrpezlivo čakali balíček od našich kamarátov. A dočkali sme sa! Z českých Teplíc dorazili záložky, ktoré boli tiež robené rôznymi výtvarnými technikami a boli naozaj veľmi pekné. Urobili sme si z nich výstavku na dolnej chodbe školy.
Našim českým kamarátom ďakujeme a dúfame, že z našej spolupráce mali rovnako veľkú radosť ako my.
Mgr. A. Kramárová
Elektronická dochádzka
Vážení rodičia, milí žiaci
počnúc dnešným dňom sme zaviedli elektronické kontrolu dochádzky žiakov a zamestnancov našej školy. Princíp je jednoduchý: pri vstupe do budovy školy je potrebné priložiť na čítačku kódov, ktorá je umiestnená pri dverách (hlavný vchod) prívesok s čipom. To isté treba urobiť pri každom opustení budovy. Zároveň chcem požiadať rodičov, aby nevstupovali do priestorov školy ( z hygienických dôvodov).
Od 14.10.2014 do 30.10.2014 sa uskutoční na našej škole zber papiera.
Stretnutie partnerských škôl v rámci projektu Comenius regio
V dňoch 11-13.júna 2014 sa v našej škole stretli zástupcovia Základnej školy Sjednocení 350, Studénka z ČR, Compresive Instituto of Kindergarten - Elementary - Media Castell´Umberto National language z Talianska a my, ZŠ Partizánska 362 Nová Ves nad Žitavou. Programom stretnutia bolo hlavne odprezentovanie doterajších výstupov v rámci projektu a oboznámenie sa s ďalšími aktivitami, ktoré pripravujú jedniotlivé partnerské školy. Počas troch dní sme oboznámili partnerov s našou školou, ale aj s okolím a naším regiónom. V stredu nás privítala na Obecnom úrade v Novej Vsi nad Žitavou pani starostka Ing.Marta Danková. Následne sme si prezreli múzeum v kultúrnom dome, klub JSD a gazdovský dvor. Navštívili sme Aponiovskú knižnicu v Oponiciach, Arborétum vo Vieske nad Žitavou, termálne kúpalisko v Podhájskej. Veľmi zaujímavé bolo vystúpenie manželov Žilikových, ktorí nám priblížli dobovú hudbu a kus histórie nášho regiónu.
V rámci projektu je plánované stretnutie našich žiakov v Studénke, ktoré sa má uskutočniť 20 - 21.septembra 2014. Prvý októbrový týždeň sa uskutoční pracovné stretnutie na Sicílii.
Hlavným cieľom celého projektu je výmena skúseností v oblasti zachovávania tradícií regiónov, ľudových zvykov a oboznamovanie sa s históriou regiónu.
Tekvičák 2014
Každoročne sa stretávame s príchodom jesene v našej škole na tradičnom "TEKVIČÁKU". Nebolo tomu inak ani s príchodom tohtoročnej jesene. A privítali sme je náležite. Príemná chodba školy sa zaplnila do posledného miesta žiakmi a rodičmi. Plody jesene - tekvice sa prezentovali svojou veľkosťou, tvarom a farbou. Zručné ruky detí a rodičov vykúzlili z plodov našich záhrad tie najbizarnejšie tvary. A stálo to zato. Výtvory našich žiakov a rodičov, ktorým mimochodom znamenite chutil mastný chlieb s cibuľový, či maslový s lekvárom, si môžete pozrieť naživo na výstave ovocia a zeleniny v kultúrnom dome, alebo vo fotogalérii na našej stránke.
Vďaka patrí žiakom, rodičom a zamestnancom školy, ktorí prispeli k výbornej atmosfére.
Čitateľský maratón na našej škole
Čítajme si...2014
Vo štvrtok, dňa 5. júna 2014 sa konal už 7. ročník najpočetnejšieho detského čitateľského maratónu na Slovensku s názvom Čítajme si...
Organizátorom akcie je Linka detskej istoty pri SV UNICEF, ktorá aj týmto spôsobom reaguje na podnety detí z poradenskej Linky pre deti a mládež 116111.
Cieľom akcie bolo zapojiť čo najväčší počet detí do aktivity, ktorú v posledných rokoch vytláčajú moderné technické zariadenia od počítača cez televízor až po mobil. Touto aktivitou je práve čítanie, ktoré poskytuje deťom činnosť vo chvíľach voľna, podporuje ich fantáziu, prehlbuje cítenie a napomáha rozvoju reči a slovnej zásoby.
Preto chce Linka detskej istoty, v spolupráci s knižnicami a školami po celom Slovensku, motivovať deti k čítaniu, pritiahnuť ich ku knihe a viesť ich k pravidelným návštevám knižnice. Krstnou mamou projektu je pani Oľga Feldeková, známa humoristka a spisovateľka.
Naša základná škola sa do tohto celoslovenského projektu, ktorý sa realizoval 6-hodinovým čitateľským maratónom, zapojila po prvýkrát. Každý zapojený detský čitateľ prečítal jednu stranu vybranej knihy.
Žiaci 1. – 4. ročníka čítali knižku Kocúrik Leo si hľadá priateľov a žiaci 5. – 9. ročníka sa začítali do Čarodejníka z krajiny Oz.
Do čítania sa zapojilo 86 detí našej školy. Čítalo sa v školskej knižnici.
Účasť na podujatí dokumentujú podpisy detí na diplome o najpočetnejší detský čitateľský maratón. Všetkým učiteľom a žiakom, ktorí sa do celoslovenského projektu zapojili, patrí poďakovanie.
Počet detí na detskom čitateľskom maratóne "Čítajme si..." sa stále zvyšuje. Minulý rok sa do projektu zapojilo až 36 321 detí. Tento rok sa nám spoločne podarilo tento rekord prekonať! Čítajúcich bolo 37 064 detí. Sme veľmi radi, že sme k tomuto rekordu prispeli i my a už teraz sa tešíme na budúci rok, aby sme ten tohoročný rekord prekonali. J
Každoročné prekonávanie rekordu je len formou, prostredníctvom ktorej chcú organizátori dosiahnuť cieľ projektu - podporiť čítanie u detí, podporiť návštevy knižníc a zároveň poukázať na význam literatúry pre detského čitateľa.
Mgr. Adriana Kramárová
Čo sa udialo na našej škole za posledné týždne
ČERT A KÁČA
Dňa 10.1.2014 sa žiakom našej ZŠ predstavilo divadlo Clipperton z Banskej Bystrice. Žiakom odohralo svoje divadelné predstavenie pod názvom - ,,Čert a Káča.“ Dej rozprával príbeh o tom ako si hlúpy čert zamenil dve osoby, ktoré mal za úlohu dopraviť do pekla. Namiesto zlej kňažnej priniesol totiž do pekla papuľnaté a prostoreké vidiecke dievča Káču. Predstavenie sa stretlo s veľkým úspechom a herecké výkony boli odmenené potleskom. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie s hercami.
ZÁPIS PRVÁČIKOV
Dňa 30.1.2014 sa v priestoroch našej školy uskutočnil zápis prvákov pre budúci školský rok 2014/2015. Pedagógovia na zápise väčšinou formou rozhovoru a na základe výtvarného vyjadrenia preverili psychické, fyzické a sociálne schopnosti dieťaťa. Išlo napríklad o rozoznávanie farieb či geometrických tvarov, priestorovú orientáciu, komunikačné schopnosti a podobne. Deti plnili jednotlivé úlohy formou pracovných listov. Pán riaditeľ PaedDr. Ján Kovalčík sa zasa venoval rodičom a vysvetľoval im chod školy ako aj aktivity a programy prebiehajúce na škole. Na záver bolo každé dieťa odmenené domčekom so sladkým prekvapením vo vnútri a na pamiatku dostali ešte pamätné listy.
HVIEZDOSLAVOV KUBÍN
Dňa 7.2.2014 sa v školskej knižnici uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Žiaci sa predstavili prednesom poézie alebo prózy a to v 3. kategóriách.
Zoznam umiestnených žiakov:
1. kategória - poézia: 1. Samuel Drahoš, 2. Petra Záhorská, 3. Alexander Chmelár
1. kategória - próza: 1. Stanislava Záhorská, 2. Ondrej Kratka
2. kategória - poézia: 1. Sabína Štefkovičová, 2. Viktória Mladá, 3. Daniela Cichá
2. kategória - próza: 1. Lucia Valentková, 2. Soňa Charvátová, 3. Lenka Gundová
3. kategória - poézia: 1. Nikola Rybárová, 2. Kristína Kováčová, 3. Sandra Sotoňáková
3. kategória - próza: 1. Sabína Školudová
Do obvodného kola, ktoré sa uskutoční dňa 4.3.2014 vo Vrábľoch na ZŠ Lúky postúpili títo žiaci: Samuel Drahoš, Stanislava Záhorská, Sabína Štefkovičová, Lucia Valentková a Nikola Rybárová.
MAGIC SHOW - DUO BESTA
Vo štvrtok 13.2.2014 nám tradičné predpoludnie v škole spestrilo svojim kúzelníckym programom Duo Besta v zložení - pán Stanislav Beňo a pani Katarína Beňová. Počas hodinového programu nám kúzelník pred očami vykúzlil rôzne predmety, ale aj živé holuby. Predviedol nám niekoľko zaujímavých kúziel - napr. kúzla s holubmi, šatkami, obrázkami, guličkami, lanom, kruhmi, kvetmi atď. Mohli sme pozorovať ako lieta stolček a iné neuveriteľné veci. Predstavenie sa skončilo veľkým potleskom nadšených žiakov a pedagógov. Určite by si tieto kúzla väčšina žiakov chcela vyskúšať a potom ich použiť na svojich vlastných vystúpeniach.
KARNEVAL
Fašiangy sú už tradične časom plesov, zábav a karnevalov. Karneval nechýbal ani na našej základnej škole. Konal sa dňa 13.2.2014. Všetci zúčastnení žiaci si dali na výbere masiek naozaj záležať. Zavítali k nám rôzne rozprávkové bytosti: princezné, víly, ježibaby, upírky, batmani, prišla aj Snehulienka a sedem trpaslíkov, čarodejnícka škola, šašo, kuchár, tekvica, opravár, myška, zajko a veľa iných masiek s rozžiarenými očkami. Všetky masky sa veselo zabávali, šantili, súťažili a tancovali. O zábavu sa starali pani učiteľky, ktoré boli tiež oblečené do karnevalových kostýmov. Pesničky na želanie mal na starosti pán učiteľ Mesko. Nechýbalo ani občerstvenie v podobe chutných a sladkých šišiek, jablkového džúsu a voňavej kávy pre rodičov.
Mgr.Martina Vinceová
Stretnutie v Českej republike
V dňoch 18.-19. septembra sa naši žiaci 5.-9. ročníka zúčastnila v rámci projektu "Comenius - multilaterálne partnerstvá" návštevy partnerskej školy v Studénce v ČR. 22 žiakov a pedagogický dozor v zložení Mgr.Juhásová a Mgr.Krpelan prežili tri dni nevšedných aktivít. Navštívili zámok v Butoviciach, prijal ich primátor mesta Studénka. Vo florbalovom zápolení naši žiaci získali druhé a štvrté miesto. V piatok na školskom dvore v Studénke opekali dobroty a spolu so žiakmi partnerskej školy spoznávali zvyky a obyčaje partnerských krajín. V sobotu si prezreli výsztavu bojovej techniky v rámci "Dni NATO" na neďalekom letisku v Mošnove. Na svoje si prišli hlavne chlapci. Na testo akcii sa každoročne zúčastňuje bezmála 40000 ľudí.
Veríme, že aktivity na spoznávanie regiónov partnerských škôl budú i naďalej pokračovať a budeme sa tešiť na návštevu žiakov a pedag´gov zo Studénky v budúcom roku.
Fotografie z tejto akcie si môžete pozrieť na stránkach:
http://ulozto.cz/xpADWZZw/bowling-v-bilovci-rar
http://ulozto.cz/xB6gCPP6/den-nato-a-odjezd-rar
http://ulozto.cz/xmfVkKK1/opekani-rar
http://ulozto.cz/xf9CRXXT/projekt-a-skola-rar
http://ulozto.cz/xw3tVSSq/stramberk-rar
http://ulozto.cz/xKeoLppk/zamek-rar
Návšteva farmy
Dňa 12.3.2014 sa žiaci 1.stupňa zúčastnili návštevy rodinnej farmy u Lintnerových vo Vieske nad Žitavou. Po príchode na farmu nás privítal pán Lintner a oboznámil nás s programom. Po krátkej desiatovej prestávke sme boli sprevádzaní po areáli Arboréta Mlyňany, kde deti spoznávali krásy prírody.
Po príchode z botanickej záhrady nás čakali rôzne sladkosti a šťavnaté jabĺčka. Najväčším ich očakávaním bola návšteva zvieracej obory. Niektoré zvieratá boli také krotké, že ich deti mohli z priamej blízkosti pozorovať a aj kŕmiť. Medzi zvieratami videli daniele, muflóny aj kozorožce. Potom si deti pochutili na sladkých koláčoch od pani domácej. Dobre naladení a plní zážitkov sme odchádzali z tohto prekrásneho prostredia domov.
Mgr.Ivana Juríková
Školské partnerstvá - Comenius
V rámci projektu Comenius sa naša pracovná skupina zúčastnila v ZŠ Sjednocení, Studénka v ČR prvého stretnutia s českými a talianskými zástupcami . Spoločne sme zostavili harmonogram stretnutí učiteľov a žiakov partnerských škôl. S troškou zdravej závisti sme videli základnú školu plnú života a aktivít. Mnohé veci sú pre nás inšpiráciou pre našu ďalšiu prácu. Výmena žiakov a učiteľov v rámci projektu sleduje vzájomné poznávanie regiónov partnerských škôl, odovzdávanie skúseností z pedagogickej praxe, zdokonaľovanie sa v cudzom jazyku a podobne.
V máji 2014 sa opäť stretnú pedagógovia a žiaci u nás, v Novej Vsi nad Žitavou. Veľmi sa tešíme a myslím, že i keď sme malá škola, máme sa čím pochváliť
Rodičovské združenie
Oznamujeme rodičom, že triedne shôdze RZ sa uskutočnia v stredu 9.apríla 2014 od 15,30 hod do 17,oo hod. v budove Základnej školy v Novej Vsi nad Žitavou. Srdečne vás pozývame a tešíme sa vašu účasť.
Riaditeľské voľno
Vážení rodičia, vzhľadom na vysokú absenciu pre chorobu žiakov a neprítomnosť pedagógov z dôvodu realizácie projektu Comenius – multilaterálne partnerstvá udeľujem žiakom ZŠ v Novej Vsi nad Žitavou riaditeľské voľno na deň 22.novembra 2013. Vyučovanie sa začína v pondelok 25.novembra 2013.
Spomienka
Pre bežného človeka deň ako každý iný. Možno áno, možno nie. Pre pána Kolomana Hamara bol ten dnešný deň dňom spomienok. Pre žiakov našej školy to bol deň priblíženia udalostí, ktoré menili históriu i ľudí.
Stretli sme sa v Základnej škole, Partizánska 362 v Novej Vsi nad Žitavou. Nebolo nás až tak veľa. Ale, ako sa hovorí, dobrého nebýva veľa. Žiaci piatej až deviatej triedy sa usadili v didaktickej učebni a so zvedavosťou pozerali na neznámych ľudí, ktorí k nám zavítali. Po krátkom privítaní hostí prečítala pani učiteľka Adriana Kramárová o udalostiach, ktoré sa v roku 1945 udiali pri oslobodení našej obce. Potom pán Hamar, dnes 92 ročný, veľmi aktívny pán, zaspomínal a priblížil nám, ako dni 25. až 27.marec 1945 prežil on a ako sa zúčastnil oslobodenia nie len Novej Vsi nad Žitavou. Tento veselý a veľmi skromný pán nám oživil svoje spomienky, ktoré sme si všetci pozorne vypočuli.
A aké by to bolo stretnutie, keby nebolo prekvapenie. Nastala chvíľa, kedy sme sa dozvedeli identitu nám dovtedy neznámych hostí. Bol to Lukáš Drienovský s rodičmi a kamarátmi. Priviedla ich k nám zhoda náhod, ktoré vyústili do dnešného stretntia. Lukáš s kamrátmi z Jedľových Kostolian sa vybral na lúku. Pri hĺbení ohniska vyhrabal schránku, ktorá patrila vojakovi z obdobia druhej svetovej vojny. V schránke bol dokument, v ktorom bolo uvedené meno pána Kolomana Hamara z Novej Vsi nad Žitavou.Využili sme príležitosť a tento vzácny nález sme na dnešnom stretntí odovzdali pánovi Hamarovi. Samotný dokument je aj po mnohých rokoch veľmi dobre čitateľný a zachovaný. Bolo milé sledovať prekvapenie pána Hamara.
Je to jedna z mála akcií, ktorá pripomenula našim žiakom, že sú medzi nami ľudia, ktorým patrí vďaka za veci, ktoré považujeme za samozrejmosť. Je chvályhodné, že sa medzi mladými ľuďmi nájdu aj takí, ako Lukáš Drienovský, ktorý sa pričinil o to, aby sme sa stretli a pospomínali na časy minulé.
Viac obrázkov nájdete vo fotoalbume na našej stránke
Medzinárodný deň školských knižníc
Medzinárodný deň školských knižníc
Dňa 28. 10. 2013 oslávime Medzinárodný deň školských knižníc , ktorý prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Woollsová, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva , v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každý rok štvrtý októbrový pondelok. V súvislosti s týmto dňom vyhlásila Slovenská pedagogická knižnica 9. ročník súťaže
o Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice. Táto súťaž sa uskutočňuje pod záštitou ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Dušana Čaploviča. Tohoročnou témou Medzinárodného dňa školských knižníc je téma Školské knižnice: Brána do života.
Cieľom súťaže je zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu, k poznávaniu nového.
Naša škola sa rozhodla zapojiť sa do tejto súťaže a spojiť tak príjemné s užitočným. Príjemné bude to, že spolu s deťmi strávime školské vyučovanie netradičnou formou. Žiakov čaká množstvo aktivít, vďaka ktorým budú mať možnosť prežiť jeden pekný, netradičný a zaujímavý deň, ktorý bude venovaný knihe a všetkému, čo s ňou súvisí.
Užitočnosť tohto dňa spočíva v tom, že sa dozvedia určite veľa nových a zaujímavých poznatkov. Žiaci I. stupňa budú vyrábať záložky, maľovať plagát s rozprávkami, zabavia sa na literárnom karnevale a pobudnú aj v našej školskej knižnici, kde budú prváčikom slávnostne odovzdané čitateľské preukazy.
Žiaci II. stupňa budú objavovať krásu knihy tiež zaujímavými spôsobmi. Dozvedia sa ako vlastne kniha vzniká, spoznajú svetové i slovenské rekordy, ktoré sa týkajú kníh, zahrajú sa na spisovateľov, ilustrátorov, vydavateľov svojich vlastných knižiek, čím vytvoria vlastné, určite krásne, dielka. Zmerajú si sily v kvíze, ktorý odhalí ich schopnosť orientovať sa v knižkách, budú maľovať spoločný plagát, recitovať a čítať. Určite zaujímavou bude súťaž o NAJ – knihu, prospešnou zbierka kníh pre detičky z detského domova Brána do života a pútavou výstavka kníh, na ktorej nájdu rozprávkové knihy pre najmenších, encyklopédie, atlasy, slovníky, ale aj krásnu literatúru pre deti a mládež. Toto všetko absolvujú, samozrejme, v spolupráci a pod vedením, nás pedagógov, ktorí tento deň pre nich pripravili.
Deň úcty k starším
Október mesiac úcty k starším
1.október sa niesol v duchu "Október - mesiac úcty k starším". Aj v tomto školskom roku si naši žiaci uctili šediny a upracované ruky svojich starých rodičov ako aj ostatných občanov (seniorov) peknými básňami, tancom, milým slovom a poďakovaním za ich namáhavú prácu. V živote človeka sú chvíle, keď začne uvažovať o svojom živote a hodnotiť svoju životnú cestu. Minú sa roky mladosti, až jedného dňa je tu staroba...
Natrhám si kvety pod lesom na stráni,
vám, starí rodičia,
kytku dám do dlaní.Hoc vám vlas šedivie
a zrak sa zakalí,
prijmite od detí najkrajšie pozdravy.Prijmite kytičku, čo slzou prevlhla.
Aj mne sa tískajú slzy tiež do hrdla.
Nech sa vám predĺži životná vaša púť.
Želám vám zo srdca, vaša vnučka i vnuk.
Vyčistíme svet
Kampaň Clean Up the World (vyčistíme svet) je jedna z najväčších občianskych enviromentálnych kampaní na svete. Bola založená v roku 1993 a inšpiruje ľudí po celom svete vyčistiť, upraviť a chrániť svoje životné prostredie v najbližšom okolí.
Hlavnou udalosťou celej kampane je je akcia
"Clean UP zthe World Weekend"(vyčistíme svet za víkend), ktorá sa každoročne organizuje počas tretieho septembrového víkendu. Ani žiakom našej školy nie je životné prostredie ľahostajné. Preto sa s chuťou a radosťou zapojili do tejto aktivity, ktorá pozitívne prispeje k zlepšeniu životného prostredia, v ktorom sami žijú.
Dňa 20.9.2013 boli žiaci prostredníctvom školského rozhlasu oboznámení o základných faktoch týkajúcich sa víkendovej kampane Vyčistime svet a následne o jej priebehu na našej škole. Zúčastnili sa jej všetky triedy pod vedením triednych učiteľov a spoločne vyzbierali odpadky, suché konáre, a iný odpad. S priebehom celej akcie sme boli všetci spokojní, veď sme urobili niečo pre prírodu i pre seba.