Projekt ,,Školské ovocie" je iniciatíva financovaná Európskou úniou, ktorá má za cieľ podporiť zdravý životný štýl u detí a mládeže prostredníctvom zvýšenej konzumácie ovocia a zeleniny, čo prispieva k ich všeobecnému zdraviu a správnej výžive. Program zahŕňa aj vzdelávacie aktivity, ktoré majú pozitívne ovplyvniť stravovacie návyky detí.
Naša základná škola sa 29. apríla 2025 zapojila do vzdelávacej aktivity pod názvom ,,Vysaďte si ovocný strom.“ Od firmy Plantex sme sponzorsky dostali ovocný strom - hrušku Nojabrskaja. Je to veľkoplodá zimná hruška s plodmi vážiacimi 300 - 600 g. Zberá sa na prelome septembra a októbra, dozrieva v decembri a v chladiarňach vydrží do mája. Plody sú šťavnaté, aromatické a sladké, vhodné na čerstvú konzumáciu, sušenie i ďalšie spracovanie. Stromy rýchlo vstupujú do rodivosti, prinášajú pravidelnú úrodu a sú odolné aj v chladnejších oblastiach.
Na uvedenú aktivitu sa v rámci pracovného vyučovania podujali naši tretiaci. Hodinu začali motivačným rozhovorom o obrázkoch ovocia a zeleniny, ich triedením a pohybovou hrou ,,Strom a krík“. Ďalšou aktivitou bolo priraďovanie obrázkov. K ovocným stromom ako broskyňa, čerešňa, slivka, marhuľa, hruška či jabloň mali žiaci správne priradiť strom, list, kvet a plod. Pantomímou básničky ,,Spadla hruška zelená“ žiaci zistili, že ovocný strom, ktorý budú sadiť je práve hruška. Následne na to správne poukladali poprehadzované písmená a začali na tabuľu písať slová, ktoré nejakým spôsobom súviseli s hruškou. Po množstve nápadov sa vo dvojiciach pustili do riešenia pracovných listov. Museli popísať jednotlivé časti stromu a vyfarbiť kvietky s názvami ovocných stromov. V skupinkách potom triedili názvy listnatých a ihličnatých stromov. Aktivity v triede zvládli žiaci na výbornú. Najviac sa však tešili na samotnú výsadbu. Po nájdení vhodného miesta sa s nadšením pustili do práce. Bolo zaujímavé pozorovať ich, ako si požičiavali náradie a navzájom medzi sebou spolupracovali.
Spoločnými silami sme tak posilnili environmentálnu výchovu a spolu so žiakmi sme budovali zmysluplný vzťah so živou prírodou. Boli sme tak súčasťou tímu, ktorý má za cieľ rozvíjať záujem o školské záhrady a ich pestovanie.
Mgr. Martina Pichňová