Celkové hodnotenie žiakov základných škôl
1. Podľa § 55 ods. 1 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „školský zákon“) možno hodnotiť žiakov základných škôl
- slovným hodnotením,
- klasifikáciou („známkou“),
- kombináciou klasifikácie a slovného hodnotenia.
Vo vyučovacích predmetoch, ktoré sú podľa § 55 ods. 2 školského zákona určené v školskom vzdelávacom programe ako neklasifikované a nemožno ich hodnotiť ani slovne, sa na vysvedčení uvedie slovo „absolvoval/-a“ alebo „neabsolvoval/-a.“
Dištančné vzdelávanie
Škola postupuje pri hodnotení a klasifikácii žiakov základných škôl podľa prvého bodu tohto usmernenia.
Ak pre závažné objektívne príčiny napr. z dôvodu nedostatočných podkladov k hodnoteniu alebo izolácie žiaka z dôvodu choroby a iných, nemožno žiaka hodnotiť v
riadnom termíne v prvom polroku, túto skutočnosť prerokuje pedagogická rada a žiak sa za prvý polrok v riadnom termíne nehodnotí.
Riaditeľ základnej školy určí na jeho hodnotenie náhradný termín, a to spravidla tak, aby sa hodnotenie žiaka mohlo vykonať najneskôr do dvoch mesiacov po skončení prvého polroka. Tohto žiaka možno hodnotiť na základe komisionálnej skúšky alebo získaním podkladov k hodnoteniu. Podkladom môžu byť projekty, riešenia komplexných úloh alebo samostatné praktické práce spracované žiakmi.
Ak
- žiak základnej školy nesplnil požiadavky učiteľa v rámci dištančného vzdelávania zo subjektívnych príčin napr. neodovzdanie úloh alebo žiadna účasť na dištančnom vzdelávaní bez ospravedlnenia a iné,
- konanie žiaka podľa písm. a) bolo prerokované v pedagogickej rade za prvý štvrťrok,
- zákonní zástupcovia žiaka boli preukázateľne informovaní o nesplnení požiadaviek podľa písm. a) a
- zlepšenie nenastalo,
je klasifikovaný známkou nedostatočný, hodnotený slovne s vyjadrením neplnenia cieľov v neklasifikovanom vyučovacom predmete alebo bol hodnotený podľa § 18 ods. 10 vyhlášky slovom „neabsolvoval“.
Ak najviac z dvoch vyučovacích predmetov, ktoré sa vyučujú len v prvom polroku, má žiak základnej školy prospech nedostatočný, v slovnom hodnotení nesplnil ciele vyučovacieho predmetu alebo bol hodnotený podľa § 18 ods. 10 vyhlášky slovom „neabsolvoval“ s celkovým prospechom neprospel, môže vykonať opravnú skúšku, a to najneskôr do rokovania pedagogickej rady o hodnotení za druhý polrok.
Slovenský jazyk
Ročník: V., VI., VII., VIII.,IX
Pre získanie hodnotenia z predmetu slovenský jazyk a literatúra je žiak povinný:
- aktívne spolupracovať s vyučujúcim
- pravidelne sa zúčastňovať online vyučovacích hodín, a to podľa technických možností, ktoré má v domácom prostredí k dispozícii
- vopred vyučujúcemu oznámiť prípadné absencie, ako aj iné problémy s pripojením sa na online hodinu (problémy s internetom alebo počítačom)
- primerane komunikovať s vyučujúcim, súvisle odpovedať na jeho otázky (cení sa snaha a ochota pracovať a učiť sa aj za takto sťažených podmienok)
- vypracovávať písomné zadania podľa pokynov vyučujúceho – pracovné listy, referáty, slohové práce, čitateľské projekty, prezentácie
- vypracované úlohy posielať vyučujúcemu na kontrolu v stanovených termínoch
- vypracovávať zadané domáce úlohy z učebnice i z pracovných zošitov (Pomocník z literatúry, Pomocník zo slovenského jazyka)
- okrem učebnice využívať aj iné zdroje informácií (internet, materiály a prezentácie zasielané vyučujúcim, odporúčané internetové stránky, iná literatúra)
- dôsledne si písať poznámky, dbať na úhľadnosť poznámkového zošita (tento bude vyučujúcim skontrolovaný po nástupe do školy)
- zadania a úlohy plniť samostatne a čo možno najdôslednejšie
Realizovať sa nebudú predpísané kontrolné písomné práce, päťminútovky, diktáty a pravopisné cvičenia. Ústne odpovede žiakov budú hodnotené známkou. Pri priebežnom hodnotení sa bude zohľadňovať snaha, aktivita, vekové a individuálne osobitosti žiaka, ako aj podmienky pre dištančné vzdelávanie v domácom prostredí.
Online vyučovanie SJL prebieha prostredníctvom komunikačnej platformy Zoom. Jazyková zložka je zameraná na opakovanie a utvrdzovanie už prebratého učiva, ale tiež na preberanie nového učiva, a to v rámci možností a podľa stupňa obtiažnosti učiva. Slohová zložka poskytuje priestor na písanie rôznych druhov slohových žánrov a literárna zložka sa orientuje na čítanie s porozumením a samostatnú prácu žiakov s rôznymi druhmi textov.
Obsah učiva je podľa potrieb upravený, pozornosť sa zameriava na už osvojené vedomosti a zručnosti žiakov a na ich precvičovanie. Prihliada sa aj na súčasnú mimoriadnu situáciu, ako aj na materiálno-technické vybavenie, ktoré majú žiaci k dispozícii počas domácej prípravy.
Žiaci dostávajú zadania úloh, ktoré po vyriešení podľa konkrétnych pokynov posielajú späť vyučujúcemu. Niektoré úlohy sú kontrolované spoločne, väčšina je so žiakmi po opravení prekonzultovaná. Žiaci sú upozornení na chyby a problematické javy sa následne online precvičujú. Tiež sú vždy vopred upozornení na priebeh a obsah online hodiny.
Hodnotenie žiakov prebieha slovne, malými známkami, percentuálnym hodnotením i motivačnými známkami. Podklady na hodnotenie žiakov získavajú učitelia prostredníctvom online hodín podľa platného online rozvrhu, ktorý bol žiakom i rodičom poslaný formou správy.
Spôsob hodnotenia: klasifikácia známkou
Matematika
Ročník: V., VI., VII., VIII.,IX
Získavanie podkladov na hodnotenia v čase dištančného vyučovania:
- prostredníctvom platformy Edupage , emailom – zadávanie poznámok z preberaného učiva,
- z portfólií žiackych prác: domácich úloh, projektov, prezentácií, pracovných listov, rozhovormi so žiakmi, pracovného zošita
- prostredníctvom platformy Zoom (online vyučovanie) podľa stanoveného rozvrhu
- pri získavaní podkladov sa prihliada na individuálne podmienky každého žiaka
Podmienky získania hodnotenia z predmetu matematika:
- aktívna účasť na online hodinách
- plnenie zadaných úloh na požadovanej úrovni vypracovávanie zadaných domácich úloh, pracovného zošita, projektov, prezentácií, pracovných listov podľa pokynov vyučujúceho
- do záverečného hodnotenie sú zahrnuté aj výsledky, ktoré žiak získal za obdobie pred prerušením vyučovania
Spôsob hodnotenia: klasifikácia známkou
Anglický jazyk
Ročník: V., VI., VII., VIII.,IX
požiadavky na žiakov na základe, ktorých bude hodnotený predmet anglický jazyk počas dištančného vzdelávania:
- aktívna účasť na online hodinách (v prípade neúčasti ospravedlnenie od rodiča prostredníctvom platformy Edupage alebo SMS)
- vypracovanie projektu na základe zadania učiteľky (raz za mesiac podľa dohodnutých technických možností žiakov)
- vyplnenie testu podľa zadania učiteľky (maximálne 2krát za mesiac podľa dohodnutých technických možností žiakov)
- domáca príprava žiakov podľa zadania učiteľky na online hodinách alebo prostredníctvom Edupage (vypracovanie domácej úlohy, preopakovanie slovnej zásoby, zopakovanie prebraných gramatických javov a podobne)
Spôsob hodnotenia: klasifikácia známkou
Nemecký jazyk
Ročník: V., VI., VII., VIII.,IX
Vyučovanie online prebieha cez platformu ZOOM – žiaci aktívne využívajú svoje jazykové kompetencie – ústny prejav. Okrem toho dostávajú zadanie písomnou formou, kde vypracovávajú tematické úlohy, ako napríklad opíš svojho kamaráta, spolužiaka, čítajú s porozumením o rôznych témach, vypracovávajú projekty – napr. Životný štýl mladých na Slovensku, alebo vypracovávajú pracovné listy, či písomné cvičenia v pracovnom zošite.
Žiaci navštevujú interaktívne stránky online k učebnici Beste Freunde, prípadne Klett – maximal, kde vypracovávajú pútavé interaktívne cvičenia zamerané na nácvik slovnej zásoby.
Okrem toho dostávajú odporúčané piesne a krátke videá so slovnou zásobou na youtube ako podporu pre posluch s porozumením a poznávanie reálií nemecky hovoriacich krajín.
Nácvik výslovnosti sa realizuje prostredníctvom online slovíčok k učebnici Beste Freunde.
Vyučovacia hodina prebieha formou prezentácie vyučujúcej k danému učivu, k dispozícii sú žiakom konkrétne slidy a fotografie z učebnice a pracovných zošitov, aktuálne zvukové nahrávky, pracovné listy.
Vypracované zadania je žiak povinný odoslať vyučujúcemu na kontrolu v danom termíne. Všetky práce sú následne opravené, slovne ohodnotené a vrátené žiakovi so slovným hodnotením, spolu s návrhom, čo je potrebné opraviť, alebo vylepšiť.
K dosiahnutiu hodnotenia potrebného pre úspešné ukončenie polroka je potrebné, aby sa žiak aktívne zapájal do výučby online, vypracoval písomné a projektové úlohy, splnil ich podľa svojich možností čo najlepšie. Žiak je o ich kvalite priebežne informovaný prostredníctvom slovného hodnotenia vyučujúceho.
Úplne sa vynechávajú:
- kontrolné písomné práce
- tematické previerky
- didaktické práce
- previerky zo slovnej zásoby
- gramatické previerky
- diktáty
Hodnotia sa písomne vypracované zadania:
- projektové práce – podľa preberaných tém
- v projektovej práci sú hodnotené: tvorivosť, výber zdrojov, grafický prejav, logika usporiadania
- vypracované písomné cvičenia z prebraných tém
- pracovné listy
ústne vypracované zadania:
- slovná zásoba, situačný rozhovor, správne čítanie textu zamerané na výslovnosť, čítanie s porozumením,
reprodukcia textu, opis obrázka
Stanovenie pomeru a rozsahu jednotlivých aktivít a činností počas obdobia domáceho vzdelávania je plne v kompetencii učiteľov cudzích jazykov v závislosti od veku žiakov, ich individuálnych potrieb a materiálno-technického vybavenia, ktoré využívajú počas domácej prípravy.
Spôsob hodnotenia: klasifikácia známkou
Dejepis
Ročník: V.
- aktívna účasť na online hodinách (v prípade neúčasti ospravedlnenie od rodiča)
- vypracovanie pracovných listov, ktoré žiakom vyučujúci posiela 2 - 3x za mesiac
- prepisovanie poznámok do zošita
- aktivita na hodinách (zapájanie sa do diskusií) a poctivá domáca príprava (vypracovanie domácej úlohy, učenie sa)
Preberané témy:
Písomné historické pramene, čo je najťažšie pri poznávaní historických prameňov.
Ako si chránime písomné pramene.
Ako pracuje historik, historické pramene.
Mapa a priestor na mape, kartografia.
Kto ochraňuje historické pamiatky, múzeá.
Kde sa sústreďujú staré maľby, galérie, skanzeny.
Ako sa žilo na úsvite dejín, život lovcov a zberačov.
Čo prinieslo poľnohospodárstvo.
Kde sme bývali v minulosti a kde bývame dnes, dediny, mestá.
Hradiská, aké sú dnešné mestá.
Kľúčové učivá a aktivity sú koncipované rámcovo, čím dávajú žiakovi slobodu v ich napĺňaní, môže bližšie špecifikovať, konkretizovať a rozvíjať v podobe aktivít s prihliadnutím na aktuálne kognitívne schopnosti, už osvojené vedomosti a zručnosti, ako aj materiálno-technické vybavenie, ktoré má k dispozícii počas domácej prípravy.
Ročník: VII., VII., VIII.,IX
Pre získanie hodnotenia z predmetu dejepis žiak musí:
- aktívne spolupracovať
- vypracovávať písomné zadania podľa pokynov vyučujúceho – pracovné listy
- vypracovať prezentácie na dané témy k učivu
6. ročník – napr. Skýti a Kelti – porovnaj ich život
7. ročník - napr. Spolok banských miest v stredoveku
8. ročník – napr. Mária Antoinetta a jej život
9. ročník – napr. Čierny štvrtok a svetová hospodárska kríza
Zdrojom informácií je okrem učebnice internet a materiály posielané od vyučujúceho žiakom vo forme prezentácií a odporúčaných filmov či literatúry. Vypracované zadania je žiak povinný odoslať vyučujúcemu na kontrolu v dohodnutom termíne. Všetky práce sú následne opravené, slovne ohodnotené a vrátené žiakovi s konkrétnym slovným hodnotením, návrhom, čo je potrebné opraviť, alebo vylepšiť.
K dosiahnutiu hodnotenia potrebného pre úspešné ukončenie polroka je potrebné, aby sa žiak aktívne zapájal do výučby, vypracoval zadané úlohy, splnil ich podľa svojich možností čo najlepšie. Žiak je o ich kvalite priebežne informovaný prostredníctvom slovného hodnotenia vyučujúceho.
Vynecháva sa :
- ústne skúšanie
- didaktické testy po ukončení tematického celku
Hodnotí sa:
- aktivita a vyvinutá snaha zo strany žiaka pri vypracovaní zadaní
- projekty
- prezentácie
- referáty
- pracovné listy, doplňovačky, historické hádanky – vopred ohlásené
Spôsob hodnotenia: klasifikácia známkou
Chémia
Ročník: VII., VIII.,IX
Kľúčové učivá a aktivity sú koncipované rámcovo, čím dávajú žiakovi slobodu v ich napĺňaní, môže bližšie špecifikovať, konkretizovať a rozvíjať v podobe aktivít s prihliadnutím na aktuálne kognitívne schopnosti, už osvojené vedomosti a zručnosti, ako aj materiálno-technické vybavenie, ktoré má k dispozícii počas domácej prípravy.
Pre získanie hodnotenia z predmetu chémia žiak musí:
- aktívne spolupracovať na online hodinách
- vypracovávať písomné zadania podľa pokynov vyučujúceho – pracovné listy, projekty, prezentácie
- žiaci 7. ročníka- vypracovať praktickú aktivitu na tému kryštalizácia s pomôckami dostupnými doma (soľ/ cukor)
Zdrojom informácií je okrem učebnice, internet a materiály posielané vyučujúcim vo forme prezentácií a poznámok.
Vypracované zadania je žiak povinný odoslať vyučujúcemu na kontrolu do nasledujúcej hodiny. Všetky práce sú opravené a ohodnotené.
K dosiahnutiu hodnotenia je potrebné, aby sa žiak aktívne zapájal do výuky, vypracoval zadané úlohy, splnil ich podľa svojich možností čo najlepšie. Žiak je o ich kvalite priebežne informovaný vyučujúcim. Ku záverečnému hodnoteniu budú zahrnuté výsledky získané pred prerušením vyučovania.
Vynecháva sa :
- didaktické testy po ukončení tematického celku
Hodnotí sa:
- aktivita a vyvinutá snaha zo strany žiaka pri vypracovaní zadaní
- projekty
- prezentácie
- referáty
- pracovné listy, doplňovačky
Spôsob hodnotenia: klasifikácia známkou
Fyzika
Ročník: VI., VII., VIII.,IX
Kľúčové učivá a aktivity sú koncipované rámcovo, čím dávajú žiakovi slobodu v ich napĺňaní, môže bližšie špecifikovať, konkretizovať a rozvíjať v podobe aktivít s prihliadnutím na aktuálne kognitívne schopnosti, už osvojené vedomosti a zručnosti, ako aj materiálno-technické vybavenie, ktoré má k dispozícii počas domácej prípravy.
Pre získanie hodnotenia z predmetu fyzika žiak musí:
- aktívne spolupracovať na online hodinách
- vypracovávať písomné zadania podľa pokynov vyučujúceho – pracovné listy, projekty, prezentácie
- žiaci 6. ročníka- vypracovať praktickú aktivitu na tému meranie objemu tuhých telies s pomôckami dostupnými doma
Zdrojom informácií je okrem učebnice, internet a materiály posielané vyučujúcim vo forme prezentácií a poznámok.
Vypracované zadania je žiak povinný odoslať vyučujúcemu na kontrolu do nasledujúcej hodiny. Všetky práce sú opravené a ohodnotené.
K dosiahnutiu hodnotenia je potrebné, aby sa žiak aktívne zapájal do výuky, vypracoval zadané úlohy, splnil ich podľa svojich možností čo najlepšie. Žiak je o ich kvalite priebežne informovaný vyučujúcim. Ku záverečnému hodnoteniu budú zahrnuté výsledky získané pred prerušením vyučovania.
Spôsob hodnotenia: klasifikácia známkou
Vynecháva sa :
- didaktické testy po ukončení tematického celku
Hodnotí sa:
- aktivita a vyvinutá snaha zo strany žiaka pri vypracovaní zadaní
- projekty
- prezentácie
- referáty
- pracovné listy, doplňovačky
Spôsob hodnotenia: klasifikácia známkou
Biológia
Ročník: V., VI., VII., VIII.,IX
Kľúčové učivá a aktivity sú koncipované rámcovo, čím dávajú žiakovi slobodu v ich napĺňaní, môže bližšie špecifikovať, konkretizovať a rozvíjať v podobe aktivít s prihliadnutím na aktuálne kognitívne schopnosti, už osvojené vedomosti a zručnosti, ako aj materiálno-technické vybavenie, ktoré má k dispozícii počas domácej prípravy.
Pre získanie hodnotenia z predmetu biológia žiak musí:
- aktívne spolupracovať na online hodinách
- vypracovávať písomné zadania podľa pokynov vyučujúceho – pracovné listy, projekty, prezentácie
Zdrojom informácií je okrem učebnice, internet a materiály posielané vyučujúcim vo forme prezentácií a poznámok.
Vypracované zadania je žiak povinný odoslať vyučujúcemu na kontrolu do nasledujúcej hodiny. Všetky práce sú opravené a ohodnotené.
K dosiahnutiu hodnotenia je potrebné, aby sa žiak aktívne zapájal do výuky, vypracoval zadané úlohy, splnil ich podľa svojich možností čo najlepšie. Žiak je o ich kvalite priebežne informovaný vyučujúcim. Ku záverečnému hodnoteniu budú zahrnuté aj výsledky získané pred prerušením vyučovanie.
Vynecháva sa :
- didaktické testy po ukončení tematického celku
Hodnotí sa:
- aktivita a vyvinutá snaha zo strany žiaka pri vypracovaní zadaní
- projekty
- prezentácie
- referáty
- pracovné listy, doplňovačky
Spôsob hodnotenia: klasifikácia
Geografia
Ročník: V., VI., VII., VIII.,IX
- aktívna účasť na online hodinách (v prípade neúčasti ospravedlnenie od rodiča)
- vypracovanie slepých máp/pracovných listov, ktoré žiakom vyučujúci posiela 2-3x za mesiac
- prepisovanie poznámok do zošita (v prípade ročníkov 8. a 9. možnosť vytlačiť a vložiť do zošita)
- vypracovanie projektu na danú tému (prezentácia alebo projekt na formát A4), zadanie dostávajú od vyučujúceho 1x za mesiac (týka sa to najmä ročníkov 7.- 9.)
- aktivita na hodinách (zapájanie sa do diskusií) a poctivá domáca príprava (vypracovanie domácej úlohy, učenie )
Spôsob hodnotenia: klasifikácia známkou
Informatika
Ročník: V., VI., VII., VIII.
- zodpovedné plnenie domácich úloh (textové dokumenty, prezentácie, práca s informáciami na internete ) – v závislosti od jednotlivých ročníkov
- odovzdávanie úloh do určitého termínu, ktorý stanoví vyučujúci
- v záverečnom hodnotení budú zohľadnené známky získané počas prezenčného vyučovania v škole
Spôsob hodnotenia: klasifikácia známkou