Šikanovanie

Smernica č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach: www.minedu.sk/data/att/16073.pdf

https://www.minedu.sk/data/att/d3d/24745.8cfce0.pdf

Šikanovanie sa v počiatočných štádiách viac či menej vyskytuje takmer v každej škole a školskom zariadení. Na rozdiel od iných typov nežiaduceho správania, s ktorými sa stretávame v školskom prostredí, je šikanovanie obzvlášť rizikové, pretože často zostáva dlho skryté. A pritom aj pri relatívne malej intenzite šikanovania môže u jeho obetí dochádzať k závažným psychickým traumám s dlhodobými následkami. Je preto dôležité, aby pedagógovia aj odborní zamestnanci vedeli ako mu predchádzať, resp. rozpoznať a riešiť už počiatočné štádiá šikanovania.

Hneď v úvode pripomíname, že vodítkom je pre školy a školské zariadenia je Smernica č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach, vydaná Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Napriek vyššieuvedenému právnemu zarámcovaniu školská prax ukazuje, že sú neustále potrebné informácie, upriamujúce pozornosť na šikanovanie ako také.

Predkladaný odborný materiál má slúžiť zamestnancom škôl a školských zariadení ako sprievodca preventívnymi a intervenčnými princípmi a konkrétnymi postupmi v problematike šikanovania. Poskytuje prehľad možností prevencie šikanovania a poukazuje aj na zásadyneodkladnej a dlhodobej intervencie. Dokument je potrebné prispôsobiť konkrétnym podmienkam školy, napr. technickým a organizačným, zameraniu školy, rôznorodosti detí, žiakov a študentov (ďalej len „žiak“) a pod. Kompetentnými konať v otázkach prevencie a riešenia šikanovania v školskom prostredí sú: vedenie školy, pedagogickí a odborní zamestnanci (ďalej len „PZ“ a „OZ“), ktorí môžu pôsobiť aj ako školský podporný tím (ďalej len „ŠPT“), zariadenia poradenstva a prevencie (ďalej len „PaP“) a pod.

Pre účely tohto materiálu sa šikanovaním vo všeobecnosti rozumie úmyselné opakované konanie s prítomnou psychickou, fyzickou a/alebo sociálnou prevahou agresora. Pri detailnejšom definovaní môžeme hovoriť o tom, že:

Šikanovanie je správanie, keď jeden alebo viac žiakov úmyselne a opakovane ubližuje vybranému žiakovi alebo skupine žiakov robí alebo hovorí niečo, čo je mu nepríjemné a žiak sa nedokáže alebo z najrôznejších príčin nemôže brániť. Zámerom je zastrašovať, ublížiť, uškodiť druhému alebo získať či potvrdiť si svoju moc. V priamej podobe zahŕňa fyzické útoky v podobe bitia, vydierania, poškodzovania vecí, ako aj nadávok, ohovárania, vyhrážania či ponižovania. V nepriamej podobe sa prejavuje ako demonštratívne prehliadanie a ignorovanie (v tomto prípade je potrebné citlivo zvážiť, či je to šikanovanie, alebo či ide o prejav nedostatočne rozvinutého sociálneho cítenia žiakov). Môže mať aj formu elektronického šikanovania (kyberšikanovania). Podstatnou vlastnosťou šikanovania je skrytosť a neprístupnosť. Väčšina obetí šikanovania a tiež svedkov sa snaží situáciu udržať čo najdlhšie v tajnosti, bojí (nechce) sa niekomu zveriť alebo oznámiť to.

Čo nie je šikanovanie - jednorazová (nie opakovaná, dlhodobá a skrytá) agresia, konflikt, pričom účastníci sú približne rovnako silní a obeť sa môže/dokáže brániť.

 

Prevencia šikanovania

Prevenciu v kontexte tohto materiálu je možné vnímať v dvoch rovinách. Prevencia v širšej rovine predstavuje súbor systémových opatrení, ktoré eliminujú vznik šikanovania alebo spomaľujú jeho vývoj. Preventívne systémové opatrenia tiež umožňujú zachytiť príznaky šikanovania v počiatočných fázach, čo sa ukazuje ako kľúčové pri jeho riešení. Ako príklady prevencie v širšej rovine možno uviesť monitoring odľahlých častí školy, infraštruktúru pomoci, odstránenie pedagogických „zlozvykov“, napr. ironizovanie, telesné tresty, sexuálne narážky a pod. Prevencia v užšej rovine je chápaná ako realizácia preventívnych činností – aktivít, programov, modulov a iných foriem, ktoré sú špecificky smerované na problematiku šikanovania. 

 

Kedy kontaktovať políciu ?

Do 14 rokov sú páchatelia maloletí a nie sú trestne zodpovední. To však neznamená, že nemôžu byť postihnutí iným spôsobom, pokiaľ bežné postupy nemajú účinnosť. V takýchto prípadoch je potrebné obrátiť sa na kurátora príslušného OSV. Je oprávnený vo vážnych prípadoch na základe šetrenia vydať predbežné opatrenie dieťaťa na umiestnenie do príslušného ústavu. Rodičia sa pri zanedbávaní výchovy / ponocovanie, túlanie, asociálne správanie / dopúšťajú trestného činu ohrozovanie mravnej výchovy maloletých a je možné pri dokázaní ich činu ich odsúdiť.Pokiaľ k šikanovaniu dochádza v priebehu vyučovania nesie plnú zodpovednosť za vzniknutú ujmu škola.

 

Kyberšikana v škole: Aké sú príznaky, aké riešenia?

Kyberšikanovanie, ktoré sa zrodí v školskom prostredí, sa najčastejšie prejavuje prostredníctvom urážok, zosmiešňovania a ohovárania cez sociálne siete, blogy, maily a sms-ky.

 

kyberšikana - dieťa pri počítači - problém so...Foto: SHUTTERSTOCK

Problémom v prípade kyberšikanovania je, že obeť sa o nátlaku málokedy zveruje.

Najúčinnejším spôsobom, ako ho zastaviť, je odmietavý postoj tých, ktorí stoja medzi agresorom a obeťou a na začiatku sú v pozícii tzv. „smejúcej sa väčšiny“.

„Kybešikanovanie sa v princípe neodlišuje od klasického šikanovania, väčšia agresívnosť tohto šikanovania vo virtuálnom prostredí je však v tom, že obeť pred ňou nikde nie je v bezpečí. Ani keď príde domov, lebo stále je v dosahu moderných technológií, mobilu, na ktorom sa môže objaviť zlá, ponižujúca sms-ka či mailovej pošty, ktorá môže prijať správu plnú výsmechu.

To, čo robí kyberšikanovanie nebezpečným, je tiež schopnosť dosahu, ktorý má. „Cez online prostredie sa informácie šíria do celej školy, na celé sídlisko, do celého mesta.  Obeť takejto virtuálnej agresie preto často musí meniť školu, či dokonca sa aj presťahovať, aby kyberšikanovaniu unikla.

Indíciou, ktorá zreteľne naznačuje, že chlapec alebo dieťa sa stali obeťou kyberšikanovania, je odmietavý postoj ku škole. Z  výskumov vyplynulo, že až 65 percent obetí vie, kto je agresorom, že je to niekto z triedy, prípadne zo školy. Logicky preto obeť začína mať nechuť chodiť do školy, zhoršuje sa jej pozornosť na vyučovaní i prospech.

Kyberšikanovanie môže viesť rovnako k psychosomatickým problémom dieťaťa. Problémom so spánkom, bolestiam brucha, stavom úzkosti, depresiám. Obeť agresie rovnako prestáva mať záujem o počítač, prípadne od neho odchádza frustrovaná a smutná a odmieta hovoriť o tom, čo robí na počítači.

Problémom v prípade kyberšikanovania je, že obeť sa o nátlaku málokedy zveruje. „Ochotných hovoriť o tom je maximálne 20 percent obetí a aj to sa zveria väčšinou iba spolužiakom. Je preto dôležité neustále hovoriť o tom, čo kyberšikanovanie môže spôsobiť.

Väčšina detí si totiž myslí, že je to sranda, no neuvedomujú si, k čomu všetkému môže doviesť.  Preto je základom robiť maximum preto, aby sme zvýšili „citlivosť smejúcej sa väčšiny“ – spolužiakov, ktorí poznajú agresora a obeť. „Nech sa nezačnú smiať, že niekto šikanuje druhého len preto, že pochádza z takej a takej rodiny, že sa dobre učí, alebo má inú farbu pleti. Nech sa dokážu postaviť a povedať, toto nie, teraz šikanuješ môjho kamaráta, zajtra môžeš šikanovať mňa. Ideálne je, ak takýto postoj zaujme celá skupina.

Samozrejme, ak veci dospejú do vážnejšieho štádia, vec musí riešiť dospelá osoba a veľmi razantne. V okolitých krajinách sú známe prípady, ktoré skončili samovraždou obete kyberšikany. To, že na Slovensku sa takéto niečo ešte nestalo, nesmie byť dôvodom k spokojnosti, možno je to totiž len otázka času.

Práca s triedou

 Riešenie krízovej situácie – práca so žiakmi, s triedou

 Poradný/komunitný kruh a bezpečie v triede

 Nenávistné prejavy na internete pre odborných a pedagogických zamestnancov a rodičov

 Inovácie – “Zippyho kamaráti”

 Práca so skupinou v online priestore

 Skupinová dynamika a možnosti jej využívania v online priestore

 Sociálne vzťahy v triede – čo všetko o nich môžem vedieť? I. | II.

 Rizikové správanie žiakov v škole a čo s ním?

14 Prevencia a riešenie šikanovania – sprievodca pre školské prostredie

 Rozvíjanie odolnosti ako prevencia šikanovania a radikalizácie mládeže

 https://www.statpedu.sk/sk/publikacna-cinnost/metodiky/

Podcasty VÚDPaP Odborne na slovíčko a Nahlas o deťoch, ktoré sú venované problémovému resp. rizikovému správaniu vrátane šikanovania) a môžu byť nápomocné OZ, PZ zorientovať sa v tejto problematike a v možnostiach prevencie resp. intervencie.

 Problémové správanie žiaka v škole – 1.časť

 Problémové správanie žiaka v škole – 2.časť

 Rizikové správanie a jeho prevencia

 Zažilo vaše dieťa kyberšikanu?

 Deti a hoaxy

 Máme na Slovensku detské gangy?

 Krízová intervencia a prevencia na školách a poradenských zariadeniach

 Sociálna klíma na škole a v triede

 Šikana – praktické aktivity

 Čo keď je moje dieťa agresorom?

 

Dúfam, že Vám táto stránka dala množstvo nových informácií, a každému už je jasné, že sme škola, ktorá netoleruje šikanovanie v žiadnej jeho podobe.