Navigácia

Šikanovanie

smernica_k_prevencii__a_rieseniu_sikanovania_ziakov.pdf

Stratégia školy proti šikanovaniu

V dnešnej dobe sa veľmi často stretávame s pojmom šikanovanie. Väčšina z Vás pozná, význam tohoto slova, pretože sa každý rok na našej škole robia dotazníky s touto problematikou a triedni učitelia s vami rozoberajú rôzne formy šikanovania, preventívne opatrenia, uskutočňujú sa aktivity, ktoré sú zamerané proti šikanovaniu.

Naša stratégia v boji proti šikanovaniu 

  • pravidlám nežiadúceho správania patrí: bitie, strkanie, schovávanie a ničenie vecí, nadávky, hanlivé prezývky, urážanie, týranie, zosmiešňovanie, ohováranie, krádež vecí, vyhrážanie.
  • Pri zistení šikanovania odlíšime, či sa jedná o prvý prípad – vtedy nejde o šikanovanie, ale aj tak posudzujeme intenzitu prípadu a podľa toho volíme výchovné opatrenia:  pohovor so žiakom v prítomnosti triedneho učiteľa, rodičov, výchovného poradcu a riaditeľa školy
  • Zistíme o aký typ, formu prípadu ide a postupujeme nasledovne :

                                       

 

Závažná

Menej závažná

Bitka s vážnymi následkami, okradnutie

Posmievanie, nadávky, urážky, ohováranie, prezývky, zosmiešňovanie

Opatrenia:

Znížená známka so správania, oznámenie OÚ - OSV

Opatrenia :

Pokarhanie triednym učiteľom, riaditeľské pokarhanie

 

  • Ak sa prípady neopakujú, uzavrie sa to a žiakom sa venuje zvýšená pozornosť.
  • Ak sa prípady opakujú, je podozrenie zo šikanovania a postupujeme nasledovne :

 

Závažná

Menej závažná

Opakované bitky, vydieranie, ponižovanie, psychický teror

Opakované nadávky, zosmiešňovanie, hanlivé prezývky

Opatrenia :

oznámenie OÚ – OSV, ak mal prejav znaky tresného činu, nasleduje oznámenie na políciu

Opatrenia :

Znížená známka zo správania, ak sa prejavy neopakujú uzavrie sa to, ak sa opakujú nasleduje oznámenie na OÚ – OSV

  • Aby škola predchádzala šikanovaniu, je dôležité priebežné monitorovanie :
    • Sledovať počet bitiek v jednotlivých triedach za mesiac
    • Sledovať počet hádok v jednotlivých triedach za mesiac
    • Sledovať počet krádeží v jednotlivých triedach za mesiac
    • Dávať žiakom dotazníky/dobrovoľne podpísané/ , ktoré nám prezradia či je v škole alebo v triede šikanovanie

 

Kedy kontaktovať políciu ?

Do 14 rokov sú páchatelia maloletí a nie sú trestne zodpovední. To však neznamená, že nemôžu byť postihnutí iným spôsobom, pokiaľ bežné postupy nemajú účinnosť. V takýchto prípadoch je potrebné obrátiť sa na kurátora príslušného OSV. Je oprávnený vo vážnych prípadoch na základe šetrenia vydať predbežné opatrenie dieťaťa na umiestnenie do príslušného ústavu. Rodičia sa pri zanedbávaní výchovy / ponocovanie, túlanie, asociálne správanie / dopúšťajú trestného činu ohrozovanie mravnej výchovy maloletých a je možné pri dokázaní ich činu ich odsúdiť.Pokiaľ k šikanovaniu dochádza v priebehu vyučovania nesie plnú zodpovednosť za vzniknutú ujmu škola.

 

Kyberšikana v škole: Aké sú príznaky, aké riešenia?

Kyberšikanovanie, ktoré sa zrodí v školskom prostredí, sa najčastejšie prejavuje prostredníctvom urážok, zosmiešňovania a ohovárania cez sociálne siete, blogy, maily a sms-ky.

 

kyberšikana - dieťa pri počítači - problém so...Foto: SHUTTERSTOCK

Problémom v prípade kyberšikanovania je, že obeť sa o nátlaku málokedy zveruje.

Najúčinnejším spôsobom, ako ho zastaviť, je odmietavý postoj tých, ktorí stoja medzi agresorom a obeťou a na začiatku sú v pozícii tzv. „smejúcej sa väčšiny“.

„Kybešikanovanie sa v princípe neodlišuje od klasického šikanovania, väčšia agresívnosť tohto šikanovania vo virtuálnom prostredí je však v tom, že obeť pred ňou nikde nie je v bezpečí. Ani keď príde domov, lebo stále je v dosahu moderných technológií, mobilu, na ktorom sa môže objaviť zlá, ponižujúca sms-ka či mailovej pošty, ktorá môže prijať správu plnú výsmechu.

To, čo robí kyberšikanovanie nebezpečným, je tiež schopnosť dosahu, ktorý má. „Cez online prostredie sa informácie šíria do celej školy, na celé sídlisko, do celého mesta.  Obeť takejto virtuálnej agresie preto často musí meniť školu, či dokonca sa aj presťahovať, aby kyberšikanovaniu unikla.

Indíciou, ktorá zreteľne naznačuje, že chlapec alebo dieťa sa stali obeťou kyberšikanovania, je odmietavý postoj ku škole. Z  výskumov vyplynulo, že až 65 percent obetí vie, kto je agresorom, že je to niekto z triedy, prípadne zo školy. Logicky preto obeť začína mať nechuť chodiť do školy, zhoršuje sa jej pozornosť na vyučovaní i prospech.

Kyberšikanovanie môže viesť rovnako k psychosomatickým problémom dieťaťa. Problémom so spánkom, bolestiam brucha, stavom úzkosti, depresiám. Obeť agresie rovnako prestáva mať záujem o počítač, prípadne od neho odchádza frustrovaná a smutná a odmieta hovoriť o tom, čo robí na počítači.

Problémom v prípade kyberšikanovania je, že obeť sa o nátlaku málokedy zveruje. „Ochotných hovoriť o tom je maximálne 20 percent obetí a aj to sa zveria väčšinou iba spolužiakom. Je preto dôležité neustále hovoriť o tom, čo kyberšikanovanie môže spôsobiť.

Väčšina detí si totiž myslí, že je to sranda, no neuvedomujú si, k čomu všetkému môže doviesť.  Preto je základom robiť maximum preto, aby sme zvýšili „citlivosť smejúcej sa väčšiny“ – spolužiakov, ktorí poznajú agresora a obeť. „Nech sa nezačnú smiať, že niekto šikanuje druhého len preto, že pochádza z takej a takej rodiny, že sa dobre učí, alebo má inú farbu pleti. Nech sa dokážu postaviť a povedať, toto nie, teraz šikanuješ môjho kamaráta, zajtra môžeš šikanovať mňa. Ideálne je, ak takýto postoj zaujme celá skupina.

Samozrejme, ak veci dospejú do vážnejšieho štádia, vec musí riešiť dospelá osoba a veľmi razantne. V okolitých krajinách sú známe prípady, ktoré skončili samovraždou obete kyberšikany. To, že na Slovensku sa takéto niečo ešte nestalo, nesmie byť dôvodom k spokojnosti, možno je to totiž len otázka času.

 

Dúfam, že Vám táto stránka dala množstvo nových informácií, a každému už je jasné, že sme škola, ktorá netoleruje šikanovanie v žiadnej jeho podobe.